Miks mehed vaikivad?

14. September 2014

Paariteraapia alguses on täiesti tavaline vaatepilt, et räägib ainult naine ja mees vaikib. Täpselt sama seis valitseb paljude paaride puhul ka kodus. Mees teeb suu lahti ainult siis, kui temalt otse midagi küsitakse ja seda ka ainult sel juhul, kui naise küsimusele leidub sobiv vastus. Miks see nii on?

Kõigepealt tahan ma lõhkuda müüdi, et naised on paremad rääkijad. Ei ole! Mehed suudavad oma mõtteid ja tundeid väljendada oluliselt nüansirikkamalt, kui naised, kuid et see juhtuks, peavad olema täidetud mõned tingimused:

 • Mees peab tundma, et tema arvamus loeb
  Milleks raisata aega ja sõnu, kui sinuga niikuinii ei arvestata? Mehed on ratsionaalsed ega kuluta oma aega tühja. Kui on teada, et naine mehe arvamusest põrmugi ei hooli, jätab mees oma seisukoha pigem enda teada. Kas saab seda talle pahaks panna?
   
 • Mees teab, palju maksab aeg
  Naistega vaidlemine on paras peavalu ja ega enamasti peale peavalu muud tulemust sellest sõnavahetusest sünnigi. Parem püsida vakka ja oodata, kuni naine ära väsib ning torisemine lakkab.
   
 • Mees tahab näha tulemust
  Kui naine võib rääkida lihtsalt selleks, et rääkida, siis mees räägib asja pärast. Eriti, kui ta istub psühholoogi kabinetis. Tühi jutt ei vii kusagile ning mehed niisama sõnu ei loobi. Seetõttu tasub naisel meest kuulata, isegi kui ta temaga nõus pole. Kui muud tulemust pole, siis õhk saab ikka selgemaks.

Kõige pikemad ja usalduslikumad vestlused olen ma oma elus maha pidanud just meestega ning sealjuures on minul olnud kanda peamiselt kuulaja roll. Kui ma veel abielus polnud ning erinevate meestega kohtamas käisin, lõppes enamik kohtinguid miskipärast nii, et mina olin vait ja kuulasin ning mees mu kõrval puistas südant. Kusjuures enamasti oli jututeemaks mehe eelnev suhe :-)

Aga tuleme nüüd tagasi paariteraapia juurde ning vaatame koos diivani poole, kus istuvad lakkamatult lobisev naine ja järjekindlalt vaikiv mees. Miks ta midagi ei räägi? Üks selline “vaikiv mees” ütles mulle kunagi, et püsis vakka seepärast, et teadis ette oma naise reaktsiooni ehk siis üritas ära hoida hullemat. Minu kabinetis rääkis ta mitu tundi. Siis, kui hullem oli juba juhtunud ning lahutus selja taga...

Kas Sinu mees räägib Sinuga? Kuulad Sa teda? Huvitab Sind tema arvamus? Või on ka Sinul kodus vaikiv mees, keda diivanist eristab vaid see, et tal on nelja asemel kaks jalga? 

Kommentaarid